TÜM YAZILAR

ASP.NET CORE İLE SİTEMİZE RSS - ATOM DESTEĞİ EKLEME

.Net Core bu aralar favorim, iş yerimde de, şahsi projelerimde de bu teknoloji üzerine gidiyorum. Ve daha önce de belirttiğim gibi bu blog u .Net Core ile sevgili Gareth Elms abimizin yazdığı orijinal repository üzerine irili ufaklı bir çok özellik ekleyerek yazıyorum. Adım adım gelişmesini görmek, hem öğrenmek hem içerik üretmek çok hoşuma gidiyor.

Devamını Oku

GITHUB ÜCRETSİZ VE SINIRSIZ PRIVATE REPOSITORY DEĞİŞİKLİĞİ

Bu yılın ilk önemli haberi bazılarının Dark Side Of The Power dedikleri Microsoft'tan geldi. Bense tam tersini düşünüyorum, diğer alternatifleri kullanıp da sonradan Microsoft ortamına geri döndüğümde kotu çıkarıp pijama giymiş gibi oluyorum. Her görüşe saygım var elbet, sonuçta herkesin giydiğine kimse karışamaz.

Devamını Oku

.NET CORE WEB İÇİN BUNDLING VE MINIFICATION

İrili ufaklı bütün projelerimizde birden fazla css ve js dosyaları kullanıyoruz. Kullandığımız temalardan, eklediğimiz üçüncü parti bileşenlerden ve kendi yazdığımız özelliklerden gelen bazen sayısı 20leri bile geçen dosyalar oluyor projemizde.

Devamını Oku

.NET CORE 3 ÇIKIYOR - YENİLİKLER NELER

Teknoloji gelişiyor, teknoloji geliştirme araçları da gelişiyor ve bazen sadece haberlerini bile takip etmekte zorlanacağınız bir hıza ulaşıyor. '.Net Core' nispeten yeni bir teknoloji ve yeni yeni yaygınlaşıyor diyebiliriz.

Devamını Oku

ÖLÜ'N BİZİ AYIRANA DEK

Oyuna 26 Temmuz Perşembe günü Kültürpark açık hava tiyatrosunda gittim. Oyundan, oyunculardan ve senaryodan da bahsetmek istiyorum ancak bir kaç yan hususu da irdelemeden geçemeyeceğim.

Devamını Oku

BİLGİSAYARLARDA BİLİNEN İLK BUG

Bugün öğrendim ki, bilgisayarlarda bulunan ilk bug ( ing: böcek ) gerçek bir böcekmiş. Her ne kadar o tarihe kadar bilgisayarlardaki bug terimi daha önceden kullanılmış olsa da Grace Hopper ın günlüğüne yazıldıktan sonra iyice popüler hale gelmiş.

Devamını Oku

NISSAN QASHQAI 1.2 DIG-T XTRONIC SKYPACK YORUMLARIM

Arabayı 1 Haziranda aldım, 2.5 aydır aktif olarak kullandım ve artık izlenimlerimi yazmanın vakti geldi. İstanbul-İzmir gidiş gelişleri ve tatil de eklenince km 5bini buldu.

Devamını Oku

XAMARIN FORMS SWIPE GESTURE

Xamarin Formstaki temel sorunlardan birisi de Gesture (Kullanıcı Etkileşimleri) ların yetersiz olması. Pan (Kaydırma), Pinch (Çift Parmak) ve Tap (Tıklama) hareketleri için bir yapı var evet ama çoğu uygulamada kullandığımız Swipe (Kaydırma) için bir yapı yok.

Devamını Oku

HARWEAST DEVELOPER UNION

Mesut ve İbrahim ile birlikte yaptığımız çalışmalarımız için bir grup oluşturduk, avatarımızı ve adımızı seçtik. Daha doğrusu onlar bizi seçti, çünkü mail adreslerinin tümü parsel parsel alındığı için onlarca değişik seçenekten geçip harweast ta karar kıldık.

Devamını Oku

MOSX ARAÇ DURUM KONTROL CİHAZI

Ekim 2016 da siparişini verdiğim cihaz dün elime ulaştı. Aslında cihaz gelmese benim siparişi verdiğimden haberim bile yoktu, unutmuşum aradan geçen süre içerisinde.

Devamını Oku

XAMARIN FORMS İLE IMAGE ZOOM

Merhaba, Universalist Dergi Mobil çalışmasının en mühim kısmı dergi sayfalarının okuma işlemi. Projenin genel yapısını proje sayfasında detaylı olarak görebilirsiniz. Bu yazımda sadece Image componentine ZoomIn/Zoom Out özelliğini nasıl kazandırabileceğimizden bahsedeceğim.

Devamını Oku

GİRİŞİME HAYAT VERMEK - TÜRKİYE'DE ŞİRKET KURMAK

İlk cümleden belirteyim ki yazı bana ait değil, LinkedIn de tesadüfen denk geldiğim bir yazı. Her zaman elimin altında bulunmasını istediğim için buraya aynen kopyalayacağım. Umarım (ve eminim) faydası olur. Keyifli okumalar.

Devamını Oku

BİR PROJEYE BAĞLANMAK

Bir projede görev almak, daha da güzeli bir projenin başından itibaren çalışabilmek, hatta en güzeli bir proje bitirmiş olmak. İnsanı daha iyisini, daha büyüğünü yapmaya motive etmek için o kadar yeterli bir sebep ki.

Devamını Oku