GITHUB ÜCRETSİZ VE SINIRSIZ PRIVATE REPOSITORY DEĞİŞİKLİĞİ

08 Oca 2019 Ahmet Selçuk Özyurt / Yorumlar

2019 un ilk yazısından herkese merhabalar. Instagram astroloji sayfalarındaki gibi klişe temennilerde bulunmak istemiyorum ama kendimi de tutamıyorum. Herkesin kaliteli bir yıl geçirmesini diliyorum, insani açıdan da teknik açıdan da kat kat ilerleyeceğiniz bir yıl olsun.

Bu yılın ilk önemli haberi bazılarının Dark Side Of The Power dedikleri Microsoft 'tan geldi. Bense tam tersini düşünüyorum, diğer alternatifleri kullanıp da sonradan Microsoft ortamına geri döndüğümde kotu çıkarıp pijama giymiş gibi oluyorum. Her görüşe saygım var elbet, sonuçta herkesin giydiğine kimse karışamaz.

Habere Gelelim

Github da artık sınırsız sayıda private repository (sadece bizim tarafımızdan görülebilen projeler ) oluşturabiliyoruz. Daha önceden bu özelliği kullanmak için aylık 5-10 $ arası bir üyelik paketi gerekiyordu.

Tabi ki kısıtlamalar mevcut;

Aynı repository için en fazla 3 farklı contributor (geliştirici) tanımlanabiliyor. Tabi GitLab ın sınırsız private repo, sınırsız contributor seçeneğine göre az ama bireysel kullanım için gayet yeterli bir sayı.

Bana Etkisi

Ben aynı işi yapan birden fazla aracı veya hizmeti kullanmama taraftarıyım. Bu nedenle masraf vs derdim olmamasına rağmen hep tek banka ile çalışıyorum, tek kart kullanıyorum.

Kodlarımı depolamak için de github ve visual studio online kullanıyordum . Github da herkesin erişimine açık kodlarımı, visualstudio online da özel projeleri saklıyordum. Bir oraya bir oraya bağlanmak gerçekten sinir bozucu oluyordu.

Son gelişme ile visual studio online a elveda deme vaktim geldi, müsait bir zaman bulur bulmaz taşımalarımı yapıp github ile yola devam edeceğim.

Sonuçta hepsi Microsoft, kimse darılmaz ve gücenmez heralde :)

Github, Free Private Repositories, Microsoft